google search  

helderline.nl

  • News
  • Shell tankers
  • Visitors
  • Guestbook
  • Anecdotes
  • Contact
  • Links
  • Search
  • Myrina
  • you are here: helderline.nl » tanker » naticina (2)

    Naticina (2)

    Helderline Shell Tanker 'Naticina (2)'

    Last modification: Saturday 18th April 2015 at 15:57:18 

    Anecdotes

    Do you have great stories, interesting adventures or spectacular events you enjoyed at the 'Naticina (2)'? Feel free to write an anecdote and share it with our other visitors.

    Nick Roberts"Joined her in late 78. She was said to be the "busiest" tanker in the world as she continually loade..." read more »

    Roger Newman"I joined the Naticina in The Hague sometime in 1967, it was her second trip, we did the gulf run aro..." read more »

    Mick Cardiff"My daughter was conceived on the 'Natty', I had her mother stowed away for a week or so. Went from T..." read more »

    Thomas P. Hughes"Gulf War; Trading Arabian Gulf to Port Dickson, Malaysia...." read more »

    Jerry Owston"I well remember the Naticina or the "chatty Natty" as she was better known. I sailed on her a few ti..." read more »

    Mike Big Taff Harding"yet another great ship to be on in the late 70s to early 80s really busy for a big ship around the u..." read more »

    Douglas Bee"Ijoined this ship in elsinore brand new, and the main thing i remember about her is that she had the..." read more »

    Picture(s) of the Shell Tanker 'Naticina (2)'

    Helderline Shell Tanker 'Naticina (2)'

    Is this photo yours? Add yourself directly and get the credits you deserve! See our f.a.q..

    Helderline Shell Tanker 'Naticina (2)'

    Is this photo yours? Add yourself directly and get the credits you deserve! See our f.a.q..

    Helderline Shell Tanker 'Naticina (2)'

    Is this photo yours? Add yourself directly and get the credits you deserve! See our f.a.q..


    Shipmates on the Shell Tanker 'Naticina (2)'

    Name Role Period Details
    Adrian Huntley G2 seaman 1979 - 1979
    Adrian Ridley Radio officer 1989 - 1989
    Alan Burns Radio officer 1984 - 1985
    Alan Campion Extra 2nd engineer 1979 - 1980 motor time
    Alan Cheese Steward 1984 - 1984
    Alan Hartley Able seaman (grade 1) 1976 - 1976
    Alex Eijgenraam 2nd officer 1992 - 1992
    Alexander Pera 3rd officer 1990 - 1990
    Andy House 5th engineer 1978 - 1978
    Andy Johnson 2nd cook 1972 - 1985
    Andy Rose Able seaman 1981 - 1982
    Ashley Barnard 3rd engineer 1981 - 1981
    Bernard Kates Radio officer 1978 - 1979
    Bernard Teale Chief engineer 1979 - 1979
    Bob Gayton Grade 1 seaman 1968 - 1968
    Bobmead Extra 2nd engineer 1986 - 1986
    Brian Boyle Extra 2nd engineer 1985 - 1986
    Brian Dean Able seaman (grade 1) 1978 - 1978
    Brian Graham Chief engineer 1984 - 1984
    Brian Leverett Able seaman 1981 - 1981
    Bryan Marshall (hips) Able seaman (grade 1) 1984 - 1984
    C.w.h. Van Holthuijsen C/e 1989 - 1992
    Carl Gippert 2nd steward 1979 - 1980
    Charlie Pridham Chief officer 1982 - 1983
    Chris Slieker (2) Safety officer 1993 - 1993
    Clifford Pratley 2nd steward 1983 - 1983
    Colin Mckay 2nd officer 1984 - 1984
    Colin Williamson 2nd engineer 1985 - 1986
    Cornelis Ganur Junior engineer 1992 - 1992 From Indonesia
    Dan Muharto (1) Junior engineer 1993 - 1993
    Dave Clarke Pantryboy 1972 - 1973
    Dave Freeman 2nd mate 1980 - 1982
    David Beeston 2nd engineer 1986 - 1986
    David Heron Chef kok 1984 - 1984
    David Holden Deck apprentice 1982 - 1982
    David Hopwood Pumpman 1986 - 1987
    David John Foy Able seaman 1982 - 1982
    David Nesom Catering offficer 1986 - 1986
    David Wilson Chef kok 1978 - 1978
    Derek Briton Assistant steward 1978 - 1979
    Derek Fleetwood 5th engineer 1973 - 1974
    Donald Macready 5th engineer 1980 - 1980
    Douglas Bee 2nd steward 1967 - 1967
    Eduardo Santiago Vi Sailor a/b 1988 - 1989
    Eric Halcrow 3rd engineer 1979 - 1980
    Francis Geary 5th engineer 1979 - 1979
    Fred Craig 2nd cook 1974 - 1974
    Garry Bersey Able seaman 1975 - 1976
    Gary Black Steward/messman 1980 - 1981
    Gavin Wilson Able seaman 1983 - 1983
    Geoff Akehurst 2nd officer 1975 - 1976
    Geoff Donnelly Chief mate 1981 - 1981
    George Smart Able seaman 1985 - 1986
    Gerald Mcvey Grade 1 seaman 1970 - 1970
    Gerrit Jan Harlaar 3rd engineer 1992 - 1992
    Gerry Mapson Catering officer 1971 - 1972
    Grahame Booth Efficient deckhand 1984 - 1984
    Hans Ammerlaan 2nd officer 1990 - 1990
    Hendrik Klijnstra Scheepsvakman 2 1990 - 1990
    Herbert Rintoul (neice: Linsey Reid) P.o 1981 - 1981
    Herbie Battye Chief officer 1981 - 1981
    Ian Coulman 2nd officer 1974 - 1974
    Ian Draper Gp stwd 1982 - 1982
    Ian Falconer Chief officer 1988 - 1989
    Ian Stretton Walker Chief officer 1979 - 1980
    James Macdonald Gp 1 1972 - 1972
    Jean-pierre Ijzerman Chief officer 1993 - 1993
    Joe Greenland Assistant steward 1979 - 1979
    Joe Mally Gp 1 1969 - 1970
    John (andy) Turner Chief petty officer 1984 - 1985
    John Arnott 3rd officer 1981 - 1981
    John Kirkland 5th engineer 1985 - 1985
    John Melville 3rd engineer 1971 - 1971
    John P M Cusson Chief officer 1973 - 1974 lightening
    John Pickering Cook steward 1989 - 1990
    John Ross (2) Master 1989 - 1989
    Keith D. Rourke 2nd cook and baker 1979 - 1979
    Ken Williamson Able seaman 1978 - 1978
    Kenneth Adams Able seaman (grade 1) 1979 - 1980
    Kevin Blackburn Deck engineer 1977 - 1977
    Kevin John Costello 3rd engineer 1967 - 1969
    Les Straughan 5th engineer 1977 - 1977
    Lyndon R Davies 2nd cook and baker 1975 - 1975 1st trip
    Malcolm Redmore Gp boy 1973 - 1973 catering boy changed over to g.p.boy
    Marike Van Der Woud Maritime officer 3 1991 - 1991
    Mark Williams Deck cadet 1980 - 1980
    Michael Keddy Able seaman (grade 1) 1977 - 1978
    Mick Cardiff Chef kok 1976 - 1986
    Mike Big Taff Harding Able seaman (grade 1) 1978 - 1986
    Mike Brown Catering offficer 1979 - 1979
    Mike Castle 2nd mate 1985 - 1985
    Mike Gilmour (2) Radio officer 1973 - 1973
    Mike Philpott (and Sushia) Radio officer 1985 - 1985
    Mike Riley Chief engineer 1977 - 1979
    Mike Ryan 3rd mate 1982 - 1983
    Moelyono Kasio Radio officer 1990 - 1990
    Mohamad Tohir Laisa Safety officer 1993 - 1993
    Nick Roberts 3rd officer 1978 - 1979
    Noel Anthony Rafferty Chief mate 1973 - 1973
    Noel Hutton Crew messman 1974 - 1975
    Paul Barrass Deck boy 1974 - 1975
    Paul Markland Navigation cadet 1971 - 1972 1st trip
    Pete Clementson Radio officer 1974 - 1974
    Peter Andrew Chapman 2nd steward 1974 - 1974
    Peter B. Pamment Chief officer 1980 - 1980
    Peter Copeland 2nd mate 1979 - 1979
    Peter Gill 1289077856 1289077858 2nd mate 1977 - 1977
    Peter Lee Able seaman (grade 1) 1976 - 1976
    Peter Newbery (Died 23-10-2008) Chief engineer 1967 - 1970
    Peter Rogers 2nd radio officer 1979 - 1979
    Peter Wright 5th engineer 1980 - 1980
    Phil Gunner Radio officer 1977 - 1978
    Raymond Laws 2nd cook and baker 1974 - 1975
    Richard Lamble 3rd engineer 1977 - 1978
    Richard Stroet (Tico) Ships technician 1993 - 1993
    Richard Williams Navigation cadet 1971 - 1971
    Robert Gill Gp 1 1968 - 1969
    Robert Jones Grade 1 seaman 1980 - 1980
    Robert Plumb Gp boy 1970 - 1970
    Robert Rotheram (Taffy) Steward/messman 1980 - 1980
    Robin Buncombe 2nd engineer 1978 - 1978
    Robin Dunn 2nd officer 1984 - 1984
    Roger Chapman Radio officer 1981 - 1982
    Roger Newman Catering boy/galley boy 1967 - 1967
    Roger Roue 2nd engineer 1977 - 1977
    Ronald E Tait (orkney) 2nd cook and baker 1973 - 1974
    Ronald Mammen Assistant engineer 1991 - 1993
    Roy Matthews Gp 3 1977 - 1978
    Sean Marsh Seaman 1982 - 1982 gi seaman
    Simon Harrold 2nd cook 1986 - 1986
    Stephen Bunce 5th engineer 1975 - 1976
    Stephen Kettley Gp 1 1983 - 1983
    Steve Almond 3rd engineer 1976 - 1979
    Steve Shaw Gp 3 1976 - 1976
    Steven Colin Barker Deck cadet 1984 - 1984
    Stuart Gallaway 2nd mate 1979 - 1982
    Syd Lees 2nd mate 1976 - 1977
    Ted Waugh Grade 1 seaman 1968 - 1969
    Thomas P. Hughes Master 1988 - 1988
    Tom Scholte Superintendent 1991 - 1991 dry dock superintendent
    Tony Boland Engineer cadet 1982 - 1982
    Verner Haidak Radio officer 1983 - 1984
    Willem Klein Scheepsvakman 1 1991 - 1992
    Wolf Beekman Chief officer 1990 - 1990
    Yohannes Simbolon Apprentice/assistant engineer 1992 - 1992 asst eng

    Add yourself to the 'Naticina (2)'

    Let others know you worked at the 'Naticina (2)' and find old friends.

    Your full name:

    E-mailaddress:

    Do you have more information about or pictures of the 'Naticina (2)' (or any other) Shell tanker? Please do e-mail me!

    Maintained by Kees Helder and all visitors since 2002 | faq | admin