google search  

helderline.nl

  • News
  • Shell tankers
  • Visitors
  • Guestbook
  • Anecdotes
  • Contact
  • Links
  • Search
  • Myrina
  • you are here: helderline.nl » tanker » lampas (2)

    Lampas (2)

    Helderline Shell Tanker 'Lampas (2)'

    Last modification: Tuesday 7th April 2015 at 21:12:10 

    Anecdotes

    Do you have great stories, interesting adventures or spectacular events you enjoyed at the 'Lampas (2)'? Feel free to write an anecdote and share it with our other visitors.

    John Weir"Stood by building in Belfast for 3months!Best 3 months!!nightmare of 6 months 1st trip.Stanley Dean ..." read more »

    Nick Slater"Was on the Lampas in 1979. It was my first trip out of College (Plymouth) I joined the ship at Ras-..." read more »

    Bryan Betts"was on the lampas in early 82 joined in europort and paid off in abijan west africa, was an amazing ..." read more »

    Amr Aly Mohame Attia"I ASSIST AS THIRD OFFICER IN MY FIRST 3 MONTH IN a search and rescue operation to survive 96 youth f..." read more »

    James Estill"Although I only spent 5 months in 1992 on the Lampas as a Deck Cadet, fond memories remain. With the..." read more »

    Picture(s) of the Shell Tanker 'Lampas (2)'

    Helderline Shell Tanker 'Lampas (2)'

    Is this photo yours? Add yourself directly and get the credits you deserve! See our f.a.q..

    Helderline Shell Tanker 'Lampas (2)'

    Is this photo yours? Add yourself directly and get the credits you deserve! See our f.a.q..


    Shipmates on the Shell Tanker 'Lampas (2)'

    Name Role Period Details
    Adrian Ridley Radio officer 1980 - 1981
    Alan Burns Radio officer 1979 - 1980
    Alistair Randoll Deck cadet 1981 - 1981
    Amr Aly Mohame Attia Deck officer 2010 - 2011
    Andrew Allen Dual cadet 1990 - 1991
    Andrew Maltby Deck cadet 1980 - 1981
    Anthony (fozzy) Hulland G2 1978 - 1978
    Arthur Dobosz Catering boy/pantry boy 1978 - 1978 1st trip
    Ash Bowron Apprentice deck officer 1978 - 1979
    Barry Pettit Deck cadet 1977 - 1978
    Bernard Kates Junior radio officer 1977 - 1977
    Bobmead 2nd engineer 1980 - 1981
    Brian Blythe 2nd mate 1991 - 1993
    Brian Mcglinchey Chef kok 1981 - 1981
    Brian Sanders 5th engineer 1978 - 1978
    Bryan Betts Efficient deckhand 1982 - 1982
    Carl Gippert 2nd steward 1976 - 1976
    Charles Humphreys Deck cadet 1981 - 1981
    Chris Renton Extra chief officer 1998 - 1998
    Christopher Hawkes 4th engineer 1989 - 1990
    Colin Osman Extra 3rd engineer 1975 - 1976 Stood by the building in Belfast
    Colion Greenall Pumpman 1982 - 1982
    Darwin Tajil Engineer cadet 1998 - 1998
    Daryl Smith Senior ordinary seaman 1980 - 1980
    Dave Freeman Captain (commanding officer) 1998 - 1998
    Dave Saltner Catering boy 1978 - 1978
    David Atkinson Unknown 1976 - 1977
    David Beeston Chief engineer 1988 - 1989
    David Gowns Cadet training officer 1993 - 1993
    David Heron Cook steward 1986 - 1986
    David R. Byrne (3) Engineer 1986 - 1998 motorman,petty officer,spare gear,5th eng,4th eng,3rd eng
    David Wilson Chief steward 1982 - 1982
    Derek Cumming Deck cadet 1977 - 1977
    Derek J. McReynolds 2nd cook 1980 - 1980
    Derek Wallace (dandemwallace) Master 1986 - 1987
    Don Jenkins 3rd engineer 1994 - 1994
    Don Shanahan 2nd cook 1982 - 1983
    Eamon Mullin Deck cadet 1976 - 1976
    Eian Evans (South Wales) Able seaman 1981 - 1982
    Eric Phillips (foldsider) Captain (commanding officer) 1981 - 1981
    Francis Geary 5th engineer 1978 - 1978
    Fraser Murdoch 5th engineer 1993 - 1993
    Fred Craig Catering offficer 1987 - 1987
    Fred Todd 2nd cook 1980 - 1981
    Garry Marshall 2nd cook 1981 - 1981
    Gary Stirling Deck boy 1983 - 1983
    Geoff Donnelly Captain (commanding officer) 1993 - 1993
    Geoffrey Forster (2) Cook steward 1993 - 1994
    Gerry Healy Assistant steward 1977 - 1977
    Gordon Moran 3rd mate 1995 - 1995
    Gordon Wright Deck cadet 1982 - 1982 twice
    Grant Cleverley Marine cadet 1993 - 1994
    Hugh Cromie 2nd mate 1976 - 1976
    Iain Dickson Deck cadet n/a - n/a
    Iain Mccoll Chief steward 1978 - 1978
    Ian Falconer Cadet training officer 1992 - 1992
    James D. Glover 3rd engineer 1978 - 1979
    James Estill Deck cadet 1992 - 1992
    John Arnott Chief officer 1988 - 1989
    John Briton 2nd cook and baker 1980 - 1980
    John Crackett Motorman 1981 - 1981
    John Dunhill Deck cadet 1987 - 1987
    John Holmes Chief officer 1987 - 1987
    John P M Cusson Captain (commanding officer) 1988 - 1988
    John Peter Briand Master 1995 - 1995
    John Pickering Cook steward 1995 - 1995
    John Ross (2) Master 1993 - 1995
    John Weir 3rd officer 1975 - 1976
    Jonathan Wilson Marine cadet 1995 - 1995
    Keith Browne Steward 1982 - 1982
    Keith Roberts Radio officer 1977 - 1977
    Ken Edwards Safety officer 1993 - 1993 safety superintendent
    Ken Essien 5th engineer 1995 - 1995
    Kenny Findlay 4th engineer 1995 - 1995
    Kevin Madden Deck apprentice 1979 - 1979
    Kevin Mason Catering boy 1977 - 1978
    Klaudio Krpan 2nd engineer 1998 - 1998
    Malcolm Freeman Cook steward 1994 - 1994
    Mark Lewis Deck boy 1978 - 1979
    Mark W. Dottin Motorman 1983 - 1983
    Matthew Jamieson Extra 3rd engineer 1979 - 1979
    Michael F. Keenan 4th engineer 1979 - 1979
    Michael Sharp (spike) Grade 1 seaman 1979 - 1979
    Mike Bailey 3rd engineer 1982 - 1982
    Neil Doyle 3rd mate 1986 - 1986
    Nick Edney Deck cadet 1981 - 1982
    Nick Jenkins 3rd officer 1990 - 1990
    Nick Slater Engineer cadet 1979 - 1979
    Ogunsakin Dare Steven Officer 2003 - 2010 junior officer
    Paul Crouch 5th engineer 1982 - 1982
    Paul Fuller 3rd mate 1977 - 1977
    Paul Newing Steward 1977 - 1977
    Peter Bolt Extra 4th engineer 1992 - 1993
    Peter Gill 1289077856 1289077858 2nd mate 1976 - 1975
    Randy Ellis Steward 1994 - 1995
    Richard Hill Radio/electronics officer 1976 - 1976
    Rick Vince (1) Gppo pumpman 1977 - 1978
    Robert Rotheram (Taffy) 2nd cook 1988 - 1988
    Roy Halsall 5th engineer 1984 - 1984
    Roy Robertson Chief officer 1989 - 1989
    Ryan Whitaker Deck cadet 1995 - 1996
    Shaun Christopher Overton Assistant steward 1982 - 1982
    Stephen Cunningham 4th engineer 1982 - 1982
    Stephen Mccraith Deck cadet 1981 - 1981
    Steven Darley Able seaman 1975 - 1977
    Steven Matthews 3rd mate 1979 - 1979
    Stuart Jobson 3rd engineer 1980 - 1981
    Thomas Malcolm Davies 3rd engineer 1978 - 1978
    Thomas Ogle 5th engineer 1975 - 1976
    Thomas P. Hughes Master 1987 - 1988
    Tony Breakell Deck cadet 1976 - 1977
    Tony Doan Sg2 1980 - 1980
    Trevor Harris Sg2 1982 - 1982 j.d.r -sg2
    Verner Haidak Electro technical officer 1996 - 1996
    William Bradley Steward 1980 - 1980

    Add yourself to the 'Lampas (2)'

    Let others know you worked at the 'Lampas (2)' and find old friends.

    Your full name:

    E-mailaddress:

    Do you have more information about or pictures of the 'Lampas (2)' (or any other) Shell tanker? Please do e-mail me!

    Maintained by Kees Helder and all visitors since 2002 | faq | admin