google search  

helderline.nl

  • News
  • Shell tankers
  • Visitors
  • Guestbook
  • Anecdotes
  • Contact
  • Links
  • Search
  • Myrina
  • you are here: helderline.nl » tanker » drupa (2)

    Drupa (2)

    Helderline Shell Tanker 'Drupa (2)'

    Last modification: Saturday 18th April 2015 at 16:01:46 

    Anecdotes

    Do you have great stories, interesting adventures or spectacular events you enjoyed at the 'Drupa (2)'? Feel free to write an anecdote and share it with our other visitors.

    Phil Maciver"Was radio officer on the Drupa when it grounded (well sank on the jetty) in stavanger Feb 1976. Rem..." read more »

    John Warman"Does anybody remember listening to 'Radio Geronimo' at midnight after the watch?..." read more »

    Malcolm Semple (1)"Once upon a time.... Drupa alongside at Teessport with the condenser opened up looking for a tube..." read more »

    Roger Beecroft"I had just come from motor ships and was gaining sea time for my steam ticket so was fairly inexperi..." read more »

    Mike Big Taff Harding"Great times on this ship ,very busy times ,lightening/north sea ,brent spar flyer extra leave then c..." read more »

    Richard Stanley Cross"She was a nice ship,i think she was the first of her kind. But the engines (Sluzer ? ) where crap.E..." read more »

    David Bailey"hardest job litning suoer tankerrs in the english channel..." read more »

    David Bailey"one off the hardest jobs lightnig super tankers it was none stop..." read more »

    Picture(s) of the Shell Tanker 'Drupa (2)'

    Helderline Shell Tanker 'Drupa (2)'

    Is this photo yours? Add yourself directly and get the credits you deserve! See our f.a.q..

    Helderline Shell Tanker 'Drupa (2)'

    Is this photo yours? Add yourself directly and get the credits you deserve! See our f.a.q..

    Helderline Shell Tanker 'Drupa (2)'

    Is this photo yours? Add yourself directly and get the credits you deserve! See our f.a.q..


    Shipmates on the Shell Tanker 'Drupa (2)'

    Name Role Period Details
    Adrian Huntley G2 seaman 1979 - 1979
    Adthisaya (dennis) Ganesen Engineer cadet 1981 - 1982
    Alan Burns Radio officer 1977 - 1977
    Alasdair Maclean 3rd engineer 1981 - 1981
    Andrew Salt (thesalts) Engineer cadet 1988 - 1988
    Andy Bowling Deck cadet 1981 - 1981
    Andy Crooke 3rd engineer 1972 - 1972
    Andy Johnson 2nd cook 1984 - 1986
    Anthony (fozzy) Hulland Able seaman (grade 1) 1979 - 1979
    Anthony Powles Gp 1 1970 - 1971
    Arnold Dunlop Radio officer 1966 - 1968
    Arthur Davidson Able seaman (grade 1) 1980 - 1980
    Bill Holt Boatswain (bosun/petty officer) 1976 - 1974 petty officer/ deck
    Billy Ogilby Gp 1 1981 - 1982
    Bob Holbrook Steward 1990 - 1990
    Brandon Dickson (2) 4th engineer 1990 - 1990
    Brian Dean Able seaman (grade 1) 1979 - 1979
    Brian E. Foster 2nd mate 1970 - 1970
    Brian Graham Chief engineer 1992 - 1993
    Brian Leverett Gp g1 1982 - 1982
    Bryan Marshall (hips) Able seaman (grade 1) 1979 - 1979
    Carl Waldrom Deck boy 1984 - 1995 deck boy, sg1 sst
    Charles Humphreys 3rd officer 1987 - 1987
    Charles Stobbart (Died 11-1-2012) Catering offficer 1982 - 1983
    Charlie Nelson 5th engineer 1986 - 1986
    Chris Furnish Able seaman (grade 1) 1982 - 1982
    Chris Renton 3rd mate 1989 - 1989
    Chris Spencer 2nd mate 1974 - 1974
    Christopher Hawkes Engineer cadet 1987 - 1987
    Christopher Hobson Gp 1 seaman 1986 - 1986
    Christopher Lustig. Crew messman 1972 - 1972
    Christopher Pendlebury Able seaman 1978 - 1979 s.o.r/able seaman
    Christopher Strug Gp 1 1973 - 1974
    Colin Butler Gp 3 1978 - 1979
    Colin Mckay 3rd officer 1982 - 1983
    Colin Osman Extra 3rd engineer 1980 - 1980
    Craig Douglas 5th engineer 1984 - 1984
    David Bailey Efficient deckhand 1977 - 1977
    David Cornelius 3rd mate 1986 - 1986 deck cadet, 3rd mate
    David Else 2nd engineer 1965 - 1966
    David Hopwood Pumpman 1988 - 1989
    David Lester 4th engineer 1965 - 1966
    David Nesom Catering offficer 1981 - 1982
    David Rayfield 2nd mate 1967 - 1967
    David Wilson Chief steward 1983 - 1984
    Derek J. McReynolds Assistant steward 1978 - 1979
    Des Brookes Chef kok 1975 - 1976
    Don Shanahan Catering boy 1977 - 1977
    Donald Travis 2nd officer 1969 - 1969
    Edward Portess Able seaman (grade 1) 1990 - 1990
    Eric Cordiner Able seaman 1989 - 1989
    Fred Craig Cook steward 1991 - 1993
    Fred Ravenscroft Chef kok 1970 - 1970
    Garry Marshall Assistant steward 1978 - 1978
    Gary Black Steward/messman 1980 - 1980
    Gary Flux Gp 2 1980 - 1981
    Gary Jones 5th engineer 1990 - 1991
    Gary Pattinson Gp 1 1981 - 1982
    Gary Unsworth 2nd cook 1990 - 1990
    Gavin Wilson Sg2 1980 - 1980
    Geoff Donnelly Chief mate 1982 - 1982
    Geoffrey Forster (2) Steward 1973 - 1990 a/s 2nd stwd ck/stwd
    George Smart Able seaman 1985 - 1985
    Gerry Healy Assistant steward 1980 - 1980
    Gordon Kent 2nd mate 1972 - 1972
    Gordon Wright Deck cadet 1981 - 1981
    Graeme Lawrence 2nd mate 1986 - 1986
    Graham G Baker Catering boy 1969 - 1970
    Graham Gould 2nd engineer 1988 - 1988
    Graham Walden 2nd engineer 1986 - 1986
    Greg Hoare 3rd engineer 1975 - 1978
    Herbert Rintoul (neice: Linsey Reid) Chief petty officer 1985 - 1985
    Hessel Slot 2nd mate 1973 - 1974
    Hugh Cromie 2nd mate 1977 - 1978
    Iain Maciver Pumpman 1983 - 1985 ab/pumpman
    Iain Wysner Able seaman 1984 - 1985
    Ian Draper Steward 1982 - 1982
    Ian Jones (taffy) Edh (gp1) 1978 - 1979
    Ian Nicholson Deck cadet 1983 - 1983
    Ian Rowlands 2nd cook 1980 - 1980
    Ian Stretton Walker Extra chief officer 1968 - 1968
    James D. (Jim) Auton Chief engineer 1986 - 1986 Last ship, retired hurt!
    James W. Crosby Po mechanic 1969 - 1969
    Jim Ellis Cadet 1981 - 1981
    Jim Wylie Deck cadet 1974 - 1974
    John (andy) Turner Chief petty officer 1968 - 1969
    John Armstrong Catering offficer 1982 - 1982
    John Arnott 2nd officer 1984 - 1984
    John Evans Chief mate 1992 - 1993
    John Holmes 3rd officer 1980 - 1980
    John Holt Engineer 1981 - 1981
    John P M Cusson Chief officer 1970 - 1973 lightening
    John Peter Hunter 3rd engineer 1982 - 1983
    John Rose 2nd mate 1976 - 1980
    John Tallon Messman 1983 - 1983
    John Warman 4th engineer 1969 - 1970
    John Wlikinson-owen (mad Jac) Chef kok 1987 - 1987
    Julian Shears Galley boy 1982 - 1982 1st trip
    Keith Bonney 5th engineer 1978 - 1978
    Keith Roberts Senior radio officer 1982 - 1982
    Ken Cribb 4th engineer 1978 - 1978
    Kevin Mcnamara Engineer cadet 1984 - 1984
    Lee Sheung Hung Grade 1 seaman 1966 - 1967
    Lou Powderly Radio officer 1967 - 1967
    Lyndon R Davies Saloon steward 1975 - 1975 ass/stwd cabin
    Malcolm Freeman Assistant steward 1977 - 1978
    Malcolm Semple (1) 3rd engineer 1986 - 1987 acting 3rd engineer (cargo engineer)
    Mark Adams Deck cadet 1978 - 1978
    Mark Hill Cadet 1984 - 1984
    Mark Hopton Gp 3 1977 - 1977
    Mark Pond Able seaman 1980 - 1984
    Mark W. Dottin Able seaman 1990 - 1990
    Martin Kenny Chief officer 1974 - 1977 2nd mate then chief officer
    Michael Battrick 2nd mate 1972 - 1972
    Michael Davis Radio officer 1967 - 1967
    Michael Hunt Assistant steward 1976 - 1977
    Michael Keddy Able seaman (grade 1) 1976 - 1978
    Mike Big Taff Harding Po mechanic 1977 - 1985 g3/g1/po
    Mike Brown Catering offficer 1980 - 1980
    Mike Ewart 2nd engineer 1976 - 1976
    Mike Glaiser Able seaman (grade 1) 1977 - 1978
    Mike Gray Deck apprentice 1967 - 1968
    Mike Kenny Deck cadet 1980 - 1980
    Mikekilmartin Radio officer 1967 - 1968
    Myles Povey 5th engineer 1992 - 1993
    Neil Simpson 2nd mate 1975 - 1975
    Nigel Lehmann-taylor 3rd mate 1981 - 1981
    Noel Anthony Rafferty Chief mate 1971 - 1971
    Owen Smith Able seaman 1968 - 1968
    Pat Lyon Grade 1 seaman 1973 - 1973
    Paul Booth Able seaman 1991 - 1991
    Paul Edward Roche 3rd mate 1991 - 1992
    Paul Oldnall Grade 1 seaman 1981 - 1981
    Pete Clementson Radio officer 1980 - 1980
    Peter Andrew Chapman Assistant steward 1973 - 1974
    Peter B. Pamment Chief officer 1979 - 1979
    Peter Bolt 5th engineer 1992 - 1992
    Peter Copeland 2nd mate 1981 - 1981
    Peter Curtis Steward 1989 - 1992
    Peter Davidson 3rd mate 1977 - 1977
    Peter G. Furmston Radio officer 1976 - 1976
    Peter Gill 2nd mate 1973 - 1973
    Peter John Eastick 2nd cook 1975 - 1975
    Peter Matthews 3rd engineer 1968 - 1968
    Peter Mcdonald Pantryboy 1968 - 1968
    Peter Wilson Junior catering rating 1982 - 1982
    Phil Maciver Radio officer 1976 - 1976
    Philip Tweddle Chief officer 1991 - 1991
    Phillip Tickle Gp 1 seaman 1970 - 1971
    Raymond Laws 2nd cook and baker 1973 - 1973
    Richard Entwistle 3rd engineer 1976 - 1976
    Richard Stanley Cross Able seaman (grade 1) 1967 - 1968
    Robert Gill Gp 1 rating 1968 - 1968
    Robert Plumb G 3 1970 - 1970
    Robert Rotheram (Taffy) 2nd cook 1989 - 1989
    Robin Bailey Able seaman (grade 1) 1979 - 1979
    Robin Davies 5th engineer 1992 - 1992
    Roger Beecroft 3rd engineer 1983 - 1984
    Roger Chapman Radio officer 1977 - 1977
    Roland Wysner Sg1 sst 1985 - 1985
    Roy Robertson 2nd mate 1983 - 1983
    Sean Marsh Grade 1 seaman 1982 - 1982
    Shaun Christopher Overton 2nd cook and baker 1987 - 1987
    Stan Parker 2nd cook and baker 1969 - 1970
    Stephen Cunningham 4th engineer 1984 - 1984
    Stephen Kettley Gp 1 1979 - 1986
    Stephen Sowrey 4th engineer 1988 - 1989
    Steve Cook Steward 1970 - 1970
    Steve Kent 5th engineer 1976 - 1976
    Steve Roberts 3rd engineer 1978 - 1978
    Steven Cave 5th engineer 1990 - 1991
    Steven Matthews Mate 1989 - 1989
    Steven Watson Catering boy/galley boy 1973 - 1973
    Stewart Mccormick 2nd mate 1968 - 1969
    Stuart Jobson 5th engineer 1976 - 1977
    Temur Beraya Unknown 2011 - 2011
    Terry Hatton Deck apprentice 1966 - 1967
    Thomas P. Hughes Extra chief officer 1984 - 1984
    Tommy Golling 2nd cook and baker 1984 - 1985
    Tony Gouldbourne Cpo Chief petty officer 1981 - 1989
    Tony K Lewis 2nd cook and baker 1985 - 1985
    Tony Ripper Cadet 1976 - 1976
    Vic Hubbert 3rd mate 1966 - 1966
    William Park Deck cadet 1976 - 1977
    Willie Carle 3rd engineer 1969 - 1970

    Add yourself to the 'Drupa (2)'

    Let others know you worked at the 'Drupa (2)' and find old friends.

    Your full name:

    E-mailaddress:

    Do you have more information about or pictures of the 'Drupa (2)' (or any other) Shell tanker? Please do e-mail me!

    Maintained by Kees Helder and all visitors since 2002 | faq | admin